Kontakte     Indeks     Pershtypje  

katalogu i botimeve
lista e plote e botimeve
revista Universi Shqiptar i Librit
lista e ofruar per shitje

 

kėrko
Na kontaktoni

Botimet Toena

Rruga "M. Gjollesha"

K. P. 1420

Tiranė - Shqipėri.
Tel:+355 4 22 40 116
      +355 4 22 58 839

Fax: +355 4 22 40 117
E-mail: toena@toena.com.al

toena@abcom-al.com 
redaksia@toena.com.al 

Autorėt ekskluzivė

     

REXHEP QOSJA

Ka lindur mė 25 qershor 1936 nė Vuthaj tė Malit tė Zi.

Pasi u diplomua nė Fakultetin e Filozofisė nė Prishtinė, punoi si kryeredaktor i revistės Jeta e re dhe nisi veprimtarinė studimore e pedagogjike. Pėr shumė vjet ishte drejtor i Institutit  Albanologjik tė Prishtinės. Si njė nga personalitetet mė tė shquara tė kulturės dhe shkencės shqiptare ėshtė zgjedhur anėtar i Akademisė sė Shkencave dhe Arteve tė Kosovės, si dhe anėtar i jashtėm i Akademisė sė Shkencave tė Shqipėrisė. Nė krijimtarinė letrare tė tij shquhet romani Vdekja mė vjen prej syve tė tillė, qė ėshtė pėrkthyer nė disa gjuhė tė huaja, pėr tė cilin autori ėshtė cilėsuar si Kafka i Lindjes. Fusha kryesore e studimeve tė tij ėshtė historia e letėrsisė shqiptare, sė cilės i ka kushtuar njė varg veprash pėrgjithėsuese. Ėshtė autor i shumė shkrimeve kritike dhe publicistike, disa dramave dhe eseve. Pėr ēėshtjen kombėtare shqiptare Rexhep Qosja ka botuar njė numėr veprash, nė tė cilat trajtohet me thellėsi historia dhe strategjia e bashkimit kombėtar, rruga drejt lirisė e demokracisė.

 

Libra te botuar

Paqja e pergjakshme Fjalor demokratik Strategjia e bashkimit shqiptar Ēeshtja shqiptare

 

Ligjerime paravajtese

Historia e letersise shqipe I Historia e letersise shqipe II Historia e letersise shqipe III

 

Vdekja me vjen prej syve te tille

Porosia e madhe Tronditja e shekullit I Tronditja e shekullit II

 

Asdreni jeta dhe vepra e tij

I ringjalluri i penduar Mite te zhveshura Nje dashuri dhe shtate faje

 

 

 

 

Veprimtari

TOENA 15 vjet pėrvojė nė fushėn e botimeve

 

Fituesit e ēmimeve tė panairit tė 10- tė tė librit “Tirana 2007”

 

Takim me rastin e 70-vjetorit tė akademikut Rexhep Qosja

Katalogu i botimeve
Ky katalog ėshtė ideuar, formuluar dhe sistemuar nė mėnyrė tė tillė qė tė gjithė tė interesuarit tė mund tė marrin njė informacion tė plotė dhe tė hollėsishėm pėr ēdo libėr tė pėrfshirė nė tė.me shume
Universi Shqiptar i Librit
Informacion, Opinione, Letersi, Probleme... me shume