Kontakte     Indeks     Pershtypje  

katalogu i botimeve
lista e plote e botimeve
revista Universi Shqiptar i Librit
lista e ofruar per shitje

 

kėrko
Na kontaktoni

Botimet Toena

Rruga "M. Gjollesha"

K. P. 1420

Tiranė - Shqipėri.
Tel:+355 4 22 40 116
      +355 4 22 58 839

Fax: +355 4 22 40 117
E-mail: toena@toena.com.al

toena@abcom-al.com 
redaksia@toena.com.al 

Autorėt ekskluzivė

     

Skėnder Hasko

Skėnder Hasko u lind nė Dukat tė Vlorės mė 2 mars 1936.

Shkollėn 7-vjeēare e mbaroi nė Tragjas tė Vlorės, pastaj Liceun Artistik “Jordan Misja” pėr aktor. Ka punuar mėsues nė fshatin e lindjes, mekanik nė Kuēovė dhe aktor nė estradėn profesioniste tė Beratit. Pasi mbaroi Universitetin e Tiranės, Fakultetin e Shkencave Politike-Juridike, dhe u diplomua pėr gazetari, punoi gazetar-redaktor nė revistėn satiro-humoristike “Hosteni”, pastaj shef i redaksisė  sė botimeve “Teatėr-Estradė” nė Shtėpinė Qendrore tė Krijimtarisė Popullore, mė vonė kryeredaktor nė revistėn pėr fėmijė “Pionieri” dhe, sė fundi, drejtor i Teatrit Kombėtar tė Fėmijėve, deri sa doli nė pension. Ka filluar tė krijojė qysh nė shkollėn 7-vjeēare dhe vazhdon tė krijojė.


Skėnder Hasko ka njė veprimtari tė gjerė nė fushėn e krijimtarisė letrare, por ai spikat veēanėrisht nė krijimtarinė pėr fėmijė. Kėtu, pra, pa lėnė mėnjanė edhe atė pėr tė rritur.


Ka botuar 6 romane (2 pėr tė rritur e  4 pėr fėmijė), 9 novela (ndėr tė cilat 4 janė novela-pėrralla), 6 vėllime me poezi (dy prej tyre pėr tė rritur), 7 vėllime me tregime ( 2 pėr tė rritur), 1 vėllim me pėrralla tė shkurtėra, 2 poema, 6 pjesė pėr teatrin e kukullave, 13 drama e radiodrama  (1 pėr tė rritur), si dhe 2 skenarė filmash pėr fėmijė.


Pra, e gjithė krijimtaria e tij, deri tani, pėrmbledh 52 vepra tė gjinive tė ndryshme.
Romani “Njė “gjeneral” kapet rob” ėshtė bėrė edhe film me tė njėjtin titull dhe ėshtė nderuar me diplomė nė Festivalin e filmit, nė Salerno tė Italisė.


Ndėr veprat e vlerėsuara me ēmime mund tė pėrmendim: “Njė “gjeneral” kapet rob”, “Qeshin kafshėt shtėpiake”, “Dinakja me vesh tė grisur”, “Ata qė tė bėjnė pėr tė qeshur”, “Ēudirat dhe e fshehta e Zamirit” (me dy ēmime).


Novela-pėrrallė “Mbreti i tigrave” ėshtė nderuar me ēmimin “La Fonten” nga ambasada franceze.
Romani “Tė burgosurat e Xhuxhumit” me ēmimin “Xhani Rodari” nga ambasada italiane. (Njė kopje e diplomės sė kėtij ēmimi ėshtė nė muzeun e Xhani Rodarit nė Itali).


Novela-pėrrallė “Arushi hundėkavanoz” ėshtė nderuar me ēmimin “Viktor Eftimiu” nga ambasada rumune.
Romani “Arratisja e Tupe Xhelos” ėshtė nderuar me ēmimin “Tasim Gjokutaj” nga Shtėpia Botuese TOENA dhe Shoqata Mbarėkombėtare e Shkrimtarėve pėr Fėmijė e tė Rinj.


Romani “6 muaj nga jeta e Besianit” nė Panairin e 8-tė tė librit 2005, u nderua me ēmimin “Libri mė i mirė pėr fėmijė i vitit 2005”.
Nga veprat pėr tė rritur mund tė pėrmendim: “Legjenda e fshatit tim-Dervish Ali Dukati” (roman), “Dardanėt janė aty” (roman), “Vaje halli, kėngė malli” (poezi), “Nė do nuse, gjej taksi” dhe “Byrekėt e Shegės” (tregime humoristike e satirike), “Vendi nuk mbetet bosh” (dramė), “Ah!…” (poezi)


  Ka qenė dhe ėshtė anėtar bordesh nė shumė revista e gazeta. Ėshtė anėtar i bordit drejtues nė revistat pėr fėmijė qė botohen nė Maqedoni, “Nxėnėsi” dhe “Xixėllimat”.


Pėr krijimtarinė e tij jepen leksione tė veēanta nė universitetet “Aleksandėr Xhuvani”-Elbasan; “Eqerem Ēabej”-Gjirokastėr dhe “Ismail Qemali”-Vlorė. Ėshtė i dekoruar me medaljen “Naim Frashėri”  dhe me dy Urdhėra “Naim Frashėri”.


Libra tė botuar nga shkrimtari Skėnder Hasko

1- Tė burgosurat e Xhuxhumit (roman pėrrallė)
2- Legjenda e fshatit tim (roman pėr tė rritur)
3- Njė “gjeneral kapet rob
4- Arratisja e Tupe Xhelos
5- Dimri iku duke qarė
6- 6 muaj nga jeta e Besianit
7- Dardanėt janė aty (roman pėr tė rritur)
8- Ne ishim partizanė
9- Ēimi dhe roboti budalla
10- Ēudirat dhe e fshehta e Zamirit
11- Mbreti i tigrave
12- Ata qė na bėjnė pėr tė qeshur (Oh, ē’na bėnė tė qeshim)
13- Arushi hundėkavanoz
14- Lepur ishte-lepur mbeti
15- Njė sherrxhi mustaqemi
16- Kocomiu tekamadh
17- Nė do nuse, gjej taksi (tragime satiro-humoristike pėr tė rritur)
18- Faqemolla mundi Hundėpinokun
19- Me litar tė botės mos hyr nė pus
20- Ndodhitė e Ēaēo Gabimit
21- Maēoku i katrahurės
22- Byrekėt e Shegės (tregime satiricė pėr tė rritur)
23- Dinakja me vesh tė grisur (pėrralla)
24- Drita e Drinit
25- Orkestra “Vijnė pisokėt”
26- S’jam e vogėl
27- Vallja e shkronjave (botuar kėtu e nė Kosovė: 1975,1984,1985,2000,2001,2002, 2003, 2006)
28- Qeshin kafshėt shtėpiake
29- Oh, mor Teli, ē’na gajase
30- Vaje halli, kėngė malli (poezi pėr tė rritur)
31- Ah! (poezi pėr tė rritur)
32- 13 drama e komedi, 6 pjesė pėr teatrin e kukullave si dhe 2 skenarė fimash pėr fėmijė (njeri vizatimor)

 

 

6 muaj nga jeta e Besianit Arratisja e Tupe Xhelos Byrekėt e Shegės Dardanėt janė aty

 

Kocomiu tekamadh Lepur ishte lepur mbeti Oh, ē'na bėnė tė qeshim!

Veprimtari

TOENA 15 vjet pėrvojė nė fushėn e botimeve

 

Fituesit e ēmimeve tė panairit tė 10- tė tė librit “Tirana 2007”

 

Takim me rastin e 70-vjetorit tė akademikut Rexhep Qosja

Katalogu i botimeve
Ky katalog ėshtė ideuar, formuluar dhe sistemuar nė mėnyrė tė tillė qė tė gjithė tė interesuarit tė mund tė marrin njė informacion tė plotė dhe tė hollėsishėm pėr ēdo libėr tė pėrfshirė nė tė.me shume
Universi Shqiptar i Librit
Informacion, Opinione, Letersi, Probleme... me shume