Kontakte     Indeks     Pershtypje  

English

katalogu i botimeve
lista e plote e botimeve
revista Universi Shqiptar i Librit
lista e ofruar per shitje

 

kėrko
Na kontaktoni

Botimet Toena

Rruga "M. Gjollesha"

K. P. 1420

Tiranė - Shqipėri.
Tel:+355 4 22 40 116
      +355 4 22 58 839

Fax: +355 4 22 40 117
E-mail: toena@toena.com.al

toena@abcom-al.com 
redaksia@toena.com.al 

Kush jemi ne - Historiku i Shtėpisė Botuese

     

TOENA ndėr vite

 

Kur ėshtė krijuar,personeli, bashkėpunėtorėt

Shtėpia Botuese TOENA e ka filluar veprimtarinė e saj nė janar tė vitit 1993 me tre punonjės. Nė organikėn e saj sot pėrfshihen mbi 30 punonjės, si dhe njė rreth i gjerė bashkėpunėtorėsh (mbi 100) nga tė gjitha fushat e kulturės, arsimit dhe shkencės shqiptare.

 

Sa dhe ēfarė boton

Qė nga dita e krijimit tė saj ajo ka botuar mbi 1300 tituj nga studiuesit mė nė zė tė institucioneve shkencore dhe universitare, libra  informativė, botime nga historia dhe traditat kombėtare, metoda pėr mėsimin e gjuhėve tė huaja, fjalorė tė shumėllojshėm, manualė pėr specialistėt dhe profesionistėt, letėrsi artistike nga autorė shqiptarė dhe tė huaj, madje dhe albume e harta tė ndryshme. Personaliteti i shquar Rexhep Qosja i ka dhėnė Toenas tė drejtėn ekskluzive tė botimit tė tė gjithė librave tė tij nė gjuhėn shqipe. Paulo Coelho shkrimtari brazilian qė ka thyer rekordet botėrore tė pėrkthimit, publikimit dhe shitjes i ka dhėnė, gjithashtu, Toena-s ekskluzivitetin nė gjuhėn shqipe. Nė botimet pėr fėmijė Toena sot ėshtė zotėruese e fushės me rreth 60 tituj tė botuar nė vit. Aktualisht boton mbi 130 botime nė vit, d.m.th. nė ēdo 2-3 ditė njė libėr i ri.

 

Botimi i periodikėve

Qė prej disa vjetėsh ka filluar botimin e periodikut Universi Shqiptar i Librit si dhe tė buletinit informativ Botimet Toena. Sė shpejti do tė nisė botimin e njė gazete kulturore tė pėrjavshme.

 

Shtypshkronja e Sh B Toena

Shtėpia Botuese Toena ka shtypshkronjėn e saj tė nivelit bashkėkohor, njė nga mė tė mėdhatė dhe mė tė kompletuarat nė vend, me pėrgatitje tė kompjuterizuar dhe me tė gjitha proceset e mekanizuara, me kapacitet rreth 160 000 fletė tipografike nė orė.

 

Shpėrndarja

Shtėpia Botuese Toena merr pėrsipėr shpėrndarjen e librave qė ajo boton. Me personelin dhe mjetet e transportit qė disponon organizon shpėrndarjen e botimeve tė saj nė tė gjithė vendin, si dhe disa prej qyteteve kryesore tė Evropės, kryesisht atje ku numri i emigrantėve shqiptarė ėshtė mė i madh.

 

Panairet ndėrkombėtare tė librit

Qė nga dita e krijimit tė saj, Shtėpia Botuese Toena merr pjesė rregullisht nė shumė panaire ndėrkombėtare tė librit, si nė Frankfurt (tetor), Gjenevė (maj), Bolonjė (prill), Torino (maj), Paris (mars), Bruksel (prill), Goteborg (shtator), Sofje (nėntor), Shkup (prill) etj., duke bėrė kėshtu promovimin e autorėve shqiptarė nė botė, si dhe shpėrndarjen e veprave tė tyre kudo qė ka shqiptarė.

 

Panairet panshqiptare tė librit

Shtėpia Botuese Toena ėshtė pjesėmarrėse e pėrhershme nė tė gjitha veprimtaritė qė zhvillohen pėr librin nė Shqipėri dhe trojet e tjera shqiptare. Drejtori i Pėrgjithshėm i saj, z. Fatmir Toēi, me cilėsinė e kryetarit tė Shoqatės sė Botuesve Shqiptarė, ėshtė njė nga organizatorėt kryesorė tė panaireve panshqiptare tė librit si nė Tiranė (nėntor), Prishtinė (maj), Tetovė (tetor), si dhe disa prej qyteteve kryesore tė Shqipėrisė.

 

 

Veprimtari

TOENA 15 vjet pėrvojė nė fushėn e botimeve

 

Fituesit e ēmimeve tė panairit tė 10- tė tė librit “Tirana 2007”

 

Takim me rastin e 70-vjetorit tė akademikut Rexhep Qosja

Katalogu i botimeve
Ky katalog ėshtė ideuar, formuluar dhe sistemuar nė mėnyrė tė tillė qė tė gjithė tė interesuarit tė mund tė marrin njė informacion tė plotė dhe tė hollėsishėm pėr ēdo libėr tė pėrfshirė nė tė.me shume
Universi Shqiptar i Librit
Informacion, Opinione, Letersi, Probleme... me shume