Kontakte     Indeks     Pershtypje     Porosi Online  

English

 

katalogu i botimeve
letėrsi artistike shqipe
gjuhėsi
letėrsi e huaj
fjalorė dhe metoda
publicistikė
histori
monografi, ditarė, kujtime
mjekėsi
filmografi
filozofi, psikologji, sociologji
albume
muzike
kuzhina
atlasė
libra tė tjerė
ribotime
letėrsi artistike pėr fėmijė
lista e plote e botimeve
revista Universi Shqiptar i Librit
lista e ofruar per shitje

 

kėrko

katalogu i botimeve - fjalorė dhe metoda

     

Fjalorė dhe Metoda


B | F | Gj | H | N | R | S | Sh | Tė gjitha

dokumenta 1-10 / 17  
faqe 1 nga 2 Faqja pasardhėse
 
Sadulla Zendeli - Daja - Fjalor shqip - suedisht
mė shumė  
Gjovalin Shkurtaj, Enver Hysa - Gjuha shqipe pėr tė huajt dhe shqiptarėt jashtė Atdheut
mė shumė  
Fjalor i termave tė detarisė
Fjalori katėrgjuhėsh i termave tė detarisė (shqip - anglisht - italisht - rusisht) pėrmban rreth 8.000 terma dhe 800 komanda,
mė shumė  
Nicola Guerini
Fjalor i proverbave. Kėtu proverbat janė renditur sipas tematikės dhe janė krahasuar me ato tė gjuhės latine,
mė shumė  
Noam Chomsky
"Gjuha dhe problemet e njohjes". Kjo vepėr gjuhėsore e kėtij autori nė shqip, pėrmban pesė pjesė qė mbėshteten nė pėrgjigjet e katėr pyetjeve:
mė shumė  
Jani Thomai
Ky libėr ėshtė hartuar kryesisht si tekst mėsimor pėr studentėt e degės sė gjuhės dhe letėrsisė shqipe tė universitetit.
mė shumė  
Haxhi Shabani
Ky studim pasqyron dygjuhėsinė te shqiptarėt e Ulqinit, pra situatėn nė terren tė marrėdhėnieve gjuhė shqipe - gjuhė malazeze te shqipfolėsit ulqinakė.
mė shumė  
Mikel Ndreca
Fjalori i fjalėve dhe i shprehjeve tė huaja ka pėr bazė lėndėn leksikore, tė vjelė nga fjalorėt shpjegues tė gjuhės shqipe (1954 e 1980), nga fjalorė e enciklopedi tė ndryshme, nga veprat letrare e shkencore, nga tekstet shkollore, nga shtypi i pėrditshėm e periodik dhe nga mediumet e tjera tė informimit publik.
mė shumė  
Ekrem Murtezai
Nė fjalor janė paraqitur e shpjeguar afro 2.000 koncepte apo nocione, shprehje e pohime (kryesisht nė gjuhėn latine) nga fushat e ndryshme tė filozofisė
mė shumė  
Hektor Harizaj
Nė themel tė kėtij fjalori ndodhen strukturat e fjalorit shumėgjuhėsh mjedisor GEMET, tė pėrpiluara nėn kujdesin e Agjencisė Evropiane tė Mjedisit nė Kopenhagen.
mė shumė  
Rrugėtimi drejt identitetit

Europa Krijuese 2020

 

 

Botė nė pėrkthim

Europa Krijuese 2014

 

  

 

Universi Shqiptar i Librit
Informacion, Opinione, Letersi, Probleme... me shume