Kontakte     Indeks     Pershtypje     Porosi Online  

 

katalogu i botimeve
lista e plote e botimeve
revista Universi Shqiptar i Librit
intervista
libri artistik
poezia shqipe
kritikė letrare
libri artistik i pėrkthyer
libri studimor i pėrkthyer
trashėgimi kulturore
opinione
lista e ofruar per shitje

 

kėrko

Katalogu i botimeve

Ky katalog ėshtė ideuar, formuluar dhe sistemuar nė mėnyrė tė tillė qė tė gjithė tė interesuarit tė mund tė marrin njė informacion tė plotė dhe tė hollėsishėm pėr ēdo libėr tė pėrfshirė nė tė.me shume

revista Universi Shqiptar i Librit - intervista

     

Intervista

dokumenta 1-8 / 8  
faqe 1 nga 1
 
Me shkrimtarin Zija Ēela
Shkrimtari Zija Ēela, fitues i Ēmimit “Penda e argjendtė” pėr romanin “Las Varrezas”, si vepra mė e mirė nė prozė pėr vitin 2005, akorduar prej Ministrisė Kulturės tė Shqipėrisė
mė shumė  
Me shkrimtarin Fatos Kongoli
Shkrimtari Fatos Kongoli, i cili ka fituar tashmė “Penda e Artė” (Ēmimi i Karrierės), i cilėsuar nga kritika si shkrimtari i prezantuar mė denjėsisht i letėrsisė shqipe i kėtyre viteve tė gjata tė tranzicionit, vjen me romanin e tij tė ri “Jetė nė njė kuti shkrepėsesh” duke merituar edhe njė herė vėmendjen e mijėra lexuesve - adhurues tė prozės sė shkruar prej tij.
mė shumė  
Me shkrimtarin Kim Mehmeti
Shkrimtari Kim Mehmeti ėshtė shkrimtar bilingual, i cili pėrveēse nė gjuhėn shqipe shkruan dhe boton edhe nė gjuhėn maqedonase. Shkruan prozė, tekste publicistike dhe pėrkthen nga gjuha maqedonase nė gjuhėn shqipe dhe anasjelltas.
mė shumė  
Me poetin dhe kritikun Agim Vinca
Agim Vinca ėshtė njėri nga poetėt e njohur bashkėkohorė shqiptarė dhe njėri ndėr studiuesit e dalluar tė letėrsisė shqipe. Bibliografia e shkrimeve tė tij ėshtė tejet e gjerė. Krijimtaria letrare e Agim Vincės i ka kaluar kufijtė gjuhėsorė tė gjuhės shqipe.
mė shumė  
Me shkrimtaren Diana Ēuli
Takimi dikur me suksesin e bėn mė tė lehtė peshėn e kryqit qė krijuesi mbart mbi shpinė duke pėrshkruar rrugėn e vėshtirė tė tė shkruarit dhe formėsuarit tė njė romani tė ri. Purifikimi i shpirtit ndodh edhe duke shkruar.
mė shumė  
Me Profesorin Rexhep Meidani
Mė 20 korrik, nė sallėn “Consortum” tė Hotel “Tirana” u zhvillua njė tryezė – debat me temė amendimin e “Ligjit pėr Librin” dhe “Ligjit pėr tė drejtėn e autorit...”. Takimi u organizua nga Shoqata e Botuesve Shqiptarė dhe Grupi Shqiptar i tė Drejtave tė Njeriut me mbėshtetjen e Fondacionit Soros.
mė shumė  
Me pėrkthyesin Shpėtim Ēuēka
Shpėtim Ēuēka ėshtė njė ndėr pėrkthyesit mė tė njohur dhe mė tė rėndėsishėm nė Shqipėri.
mė shumė  
Kėrkimi i rrugės sė kthimit (me akademikun Luan Starova)
Duket se me ciklin “Saga Ballkanike”, nė kėrkim tė rrėnjėve, ai ka shėnuar nė shenjė. Ėshtė e dyta herė, brenda njė kohe tė shkurtėr, qė fiton tė njėjtin ēmim.
mė shumė  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Botė nė pėrkthim

Europa krijuese

 

 

  

 

Luan Starova

T’i mbetem besnik kėsaj gjuhe tė nėnės,qė s’ėshtė e lehtė tė gjendet, tė kėrkohet dhe tė derdhet nė letėr,pėr shkak se ajo ėshtė e pėrbėrė edhe prej ėndrrave, edhe prej njė tė kaluare mjaft tė dhimbshme.

 

Nuk do tė ishte e justifikuar nėse eksperiencėn qė kam pasur nė gjuhė tė tjera,mė nė fund nuk do ta derdhja nė gjuhėn e nėnės.

 

Prandaj, me pėrgjegjėsi tė madhe po realizoj kėtė projekt tė jetės sime, qė kėto libra t’i rishkruaj dhe t’i botoj nė gjuhėn shqipe.

Porosi Online
Bėni porosinė pėr librin tuaj tė preferuar, vetėm pėr Tiranėn...