Kontakte     Indeks     Pershtypje     Porosi Online  

 

katalogu i botimeve
lista e plote e botimeve
revista Universi Shqiptar i Librit
intervista
libri artistik
poezia shqipe
kritikė letrare
libri artistik i pėrkthyer
libri studimor i pėrkthyer
trashėgimi kulturore
opinione
lista e ofruar per shitje

 

kėrko

Katalogu i botimeve

Ky katalog ėshtė ideuar, formuluar dhe sistemuar nė mėnyrė tė tillė qė tė gjithė tė interesuarit tė mund tė marrin njė informacion tė plotė dhe tė hollėsishėm pėr ēdo libėr tė pėrfshirė nė tė.me shume

revista Universi Shqiptar i Librit - kritikė letrare

     

Kritikė letrare


dokumenta 1-3 / 3  
faqe 1 nga 1
 
Sfidė harrimit
Sfidė harrimit, me ese, hulumtime dhe pėrsiatje pėr poezinė shqipe, ėshtė njė libėr i rrallė. Ai pėrmban konceptet, pėlqimet, vlerėsimet dhe veēanėrisht mėnyrėn e leximit tė poezisė sė njėrit prej poetėve shqiptarė mė tė rėndėsishėm, tė cilat konkretizojnė njė anė tjetėr tė individualitetit tė tij bashkėkohor - atė tė interpretuesit. Edhe titulli ėshtė njė sintezė mbi interpretimin e poezisė.
mė shumė  
Letėrsia qė lindi prej kthetrave politike
Dikur, nėse nuk gaboj, nė vitin ‘96, unė dhe njė miku im pėrgatitėm njė libėr thuajse antologjik. Ishte njė pėrzgjedhje e letrave nga burgu prej rreth 40 tė burgosurve shqiptarė nė burgjet jugosllave. I pamė letrat, dhe kishte gjėra interesante aty, pak letėrsi, pak filozofi, histori, moral, sociologji etj. dhe thamė tė bėnim njė libėr qė njerėzit tė shohin se kush janė ata tė burgosur politikė shqiptarė tė Kosovės sė vitit 1981, qė nė fakt filluan tė ndėrronin historinė e Kosovės.
mė shumė  
Udhėve tė poezisė shqipe
Akademiku, prof. Ali Aliu ėshtė tashmė i njohur si njė “gjeneral” i mendimit kritiko-letrar shqiptar nė Kosovė, Maqedoni, Shqipėri e mė gjerė. Gjithė jetėn e tij 70-vjeēare Ali Aliu ia ka kushtuar studimit e vlerėsimit tė letėrsisė artistike mbarėkombėtare, pa u hallakatur asnjėherė nėpėr fusha tė tjera gjurmimesh. Dhe tani lexuesit tonė i drejton njė libėr tė ri me shkrime tė zgjedhura tė tij, qė u kushtohen udhėve tė poezisė shqipe.
mė shumė  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Botė nė pėrkthim

Europa krijuese

 

 

  

 

Porosi Online
Bėni porosinė pėr librin tuaj tė preferuar, vetėm pėr Tiranėn...