Kontakte     Indeks     Pershtypje     Porosi Online  

 

katalogu i botimeve
lista e plote e botimeve
revista Universi Shqiptar i Librit
intervista
libri artistik
poezia shqipe
kritikė letrare
libri artistik i pėrkthyer
libri studimor i pėrkthyer
trashėgimi kulturore
opinione
lista e ofruar per shitje

 

kėrko

Katalogu i botimeve

Ky katalog ėshtė ideuar, formuluar dhe sistemuar nė mėnyrė tė tillė qė tė gjithė tė interesuarit tė mund tė marrin njė informacion tė plotė dhe tė hollėsishėm pėr ēdo libėr tė pėrfshirė nė tė.me shume

revista Universi Shqiptar i Librit - opinione

     

Opinion


dokumenta 1-8 / 8  
faqe 1 nga 1
 
Personalitete tė njohur dhe botues kundėrshtojnė ligjet pėr “librin” dhe “tė drejtat e autorit...”
Nga tryeza – debat me temė amendimin e “Ligjit pėr Librin” dhe “Ligjit pėr tė Drejtėn e Autorit...”, organizuar mė 20 korrik nga Shoqata e Botuesve Shqiptarė dhe Grupi Shqiptar i tė Drejtave tė Njeriut me mbėshtetjen e Fondacionit Soros.
mė shumė  
Sigurimi (kulturor!) i shtetit
Nga Flutura Aēka Drejtore e Pėrgjithshme e Shtėpisė Botuese SKANDERBEG BOOKS
mė shumė  
Zyrė pėr tė drejtat e autorėve apo polici pėr botuesit?!
Nga Petrit Ymeri Sekretar i Pėrgjithshėm i Shoqatės sė Botuesve Shqiptarė Drejtor i Pėrgjithshėm i Shtėpisė Botuese Dituria
mė shumė  
Tė mbrosh “tė drejtėn” nuk do tė thotė tė cenosh tė drejtėn e tjetrit
Nga Fatmir Toēi Kryetar i Shoqatės sė Botuesve ShqiptarėDrejtor i Pėrgjithshėm i Shtėpisė Botuese TOENA
mė shumė  
Pirateria e librit dhe ”katarsisi” i botimeve shqiptare
Ėshtė dėgjuar sėrish kėnga e shkeljes sė tė drejtės sė autorit nė panairin e librit “Tirana 2006”. Pas akuzash tė ndėrsjellta, gjyqesh e sfidash tė hapura mė nė fund botuesit kanė gjetur njė emėrues tė pėrbashkėt: Rregulla tė njėjta loje pėr tė gjithė. Sepse 2007-a mund tė sjellė pasoja…
mė shumė  
Babylon
Takim mes pėrkthyesve tė letėrsisė gjermane nė shqip, pėrkthyesve tė letėrsisė shqipe nė gjermanisht dhe botuesve shqiptarė e gjermanė
mė shumė  
Akademiku, letrari e polemisti Rexhep Qosja
Nuk ka fije dyshimi, se prof. Rexhep Qosja ėshtė njė nga intelektualėt mė tė shquar tė kohės sonė, me emrin e tė cilit lidhen shumė aspekte tė zhvillimit tonė nė fushėn e shkencave albanologjike, tė arsimit tonė kombėtar dhe tė jetės sonė kulturore dhe shoqėrore. Mund tė thuhet se ai, me veprėn e tij paraqet njė fenomen tė veēantė nė kohėn tonė dhe se ėshtė njė rilindės i mirėfilltė pėr kulturėn shqiptare.
mė shumė  
Maratona e librit
Librat janė kėshilltarėt mė tė kėndshėm e bujarė, qė na mėsojnė pa na mėrzitur, na kritikojnė pa na fyer, na ndreqin pa na bėrė dėm. Libri duhet vlerėsuar dhe pėrdorur si kyē qė hap ēdo derė tė diturisė. Nėse ēdo send kur vjetėrohet e humb vlerėn, libri, pėrkundrazi, sa mė i vjetėr tė jetė, aq mė shumė i rriten vlerat. Ndryshe nga tė gjitha sendet dhe gjallesat kur vjetėrohen, kafshėt nuk riprodhohen mė, bimėt thahen, rrėzohen, s’prodhojnė, ndėrsa librat nuk e humbasin vlerėn, por e shtojnė me kalimin e kohės.
mė shumė  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Botė nė pėrkthim

Europa krijuese

 

 

  

 

Porosi Online
Bėni porosinė pėr librin tuaj tė preferuar, vetėm pėr Tiranėn...