Kontakte     Indeks     Pershtypje     Porosi Online  

 

katalogu i botimeve
lista e plote e botimeve
revista Universi Shqiptar i Librit
intervista
libri artistik
poezia shqipe
kritikė letrare
libri artistik i pėrkthyer
libri studimor i pėrkthyer
trashėgimi kulturore
opinione
lista e ofruar per shitje

 

kėrko

Katalogu i botimeve

Ky katalog ėshtė ideuar, formuluar dhe sistemuar nė mėnyrė tė tillė qė tė gjithė tė interesuarit tė mund tė marrin njė informacion tė plotė dhe tė hollėsishėm pėr ēdo libėr tė pėrfshirė nė tė.me shume

revista Universi Shqiptar i Librit - poezia shqipe

     

Poezia Shqipe


dokumenta 1-4 / 4  
faqe 1 nga 1
 
Poezia e njė njeriu tė vetėm
... Poezia e Demir Gjergjit, si e ēdo poeti tjetėr, ka hyrė nė poezinė shqipe nė njė kohė dhe nė njė hapėsirė tė caktuar, si pjesė e dramės njerėzore. Ajo pėrthyhet qė nga fundi i viteve ’70, deri nė ditėt e sotme.
mė shumė  
Kitara lirike e jugut
Tė shkruash gjysmė shekulli poezi ėshtė njė gjė e ēuditshme. Tė mos ndiesh gėlltitjen kronos-ikje tė kohės, tė apelosh motive tė brendėsisė shpirtėrore, tė lėvizėsh nė njė kaleidoskop jonik, tė brishtė, kumbues, tė ndritshėm, tė ngarendėsh nėpėr stinėt e arta, tė trishtohesh, tė zbulosh fosile nostalgjish nėpėr mijėvjeēarė, do tė thotė tė pėrjetosh sipas individualitetit poetik, qenien poetike te tė tjerėt, tė emanciposh nė heshtje fjalėn.
mė shumė  
Poezia Moikomiane gjithnjė pret lindjen
Moikom Zeqo si personalitet letrar ka njė kostum enciklopedisti tė prerė nga e njėjta cohė e kostumit tė Konicės, ka njė vizion metaforik lorkian dhe njė shtrirje disadimensionale si Borhesi dhe Eko, gjė qė ka krijuar stilin i tij qė, njėkohėsisht, ėshtė dhe krijimi i vetvetes.
mė shumė  
Paradoksi i njė poezie
Faslli Haliti ėshtė njė poet qė e ka shfaqur veten me njė individualitet tė spikatur qė nė librin e parė. Detajet befasuese nė poezinė e tij nuk u ngjanin detajeve nė poezinė e krijuesve tė tjerė,kishin njė aromė dhe njė vlagė tė caktuar,figuracioni i tij ishte i freskėt, jo i koduar sipas traditės sė re tė krijuar nė vitet ‘60.Figuracioni i tij ėshtė i freskėt dhe jetėsor, pikon lėng jete.
mė shumė  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Botė nė pėrkthim

Europa krijuese

 

 

  

 

Porosi Online
Bėni porosinė pėr librin tuaj tė preferuar, vetėm pėr Tiranėn...