Kontakte     Indeks     Pershtypje     Porosi Online  

English

 

katalogu i botimeve
letėrsi artistike shqipe
gjuhėsi
letėrsi e huaj
fjalorė dhe metoda
publicistikė
histori
monografi, ditarė, kujtime
mjekėsi
filmografi
filozofi, psikologji, sociologji
albume
muzike
kuzhina
atlasė
libra tė tjerė
ribotime
letėrsi artistike pėr fėmijė
lista e plote e botimeve
revista Universi Shqiptar i Librit
lista e ofruar per shitje

 

kėrko
Na kontaktoni

Botimet Toena

Rruga "M. Gjollesha"

K. P. 1420

Tiranė - Shqipėri.
Tel:+355 4 22 40 116
Email: botimet.toena@gmail.com

            redaksia@toena.com.al LIBRARITE TOENA

 

LIBRARI TOENA
Lagjja nr. 2

Rr. Abedin Bido, god. 73

Sarandė - Albania
Tel. 85 22 67 55
rudina.selimi@gmail.com
 
LIBRARI TOENA
Globi, Sarandė - Albania
Tel. 85 22 41 24
rudina.selimi@gmail.com
 
LIBRARI TOENA
Pranė Teatrit “Petro Marko”
Vlorė - Albania
Tel. 33 40 07 50
Cel. 068 842 01 32
  
LIBRARI TOENA - ARTINI
Pranė Institutit Albanologjik
Prishtinė - Kosovė
Tel. 0037 744 114 831
jahir_a@hotmail.com
Facebook: Libraria Toena - Artini

 

 

katalogu i botimeve

     

Katalogu i botimeve nėntor 2016 - tetor 2017

 

 

Ky katalog ėshtė ideuar, formuluar dhe sistemuar nė mėnyrė tė tillė qė tė gjithė tė interesuarit tė mund tė marrin njė informacion tė plotė dhe tė hollėsishėm pėr ēdo libėr tė pėrfshirė nė tė. Tė gjitha botimet qė janė publikuar gjatė periudhės, nėntor 2016 - tetor 2017, janė tė pasqyruara nė kėtė katalog, tė klasifikuara sipas gjinisė dhe llojit.

 

 

 

letėrsi artistike shqipe

Ilirian Zhupa - Tė gjallė dhe tė vdekur
Besnik Allushi - Tej portave tė dhimbjes
Arben Imeri - Unė banoja nė Tiranė
Besnik Camaj - Rrugės jam
mė shumė

letėrsi e huaj

Jan Mehlum - Madrugada
Niko Kazantzaki - Udhėtim nėpėr Itali, Egjipt, Sinai, Jerusalem, Qipro, More
D. J. McIntosh - Shtriga e Babilonisė
Boris Pahor - Nekropoli
mė shumė

fjalorė dhe metoda

Sadulla Zendeli - Daja - Fjalor shqip - suedisht
Gjovalin Shkurtaj, Enver Hysa - Gjuha shqipe pėr tė huajt dhe shqiptarėt jashtė Atdheut
Fjalor i termave tė detarisė
Fjalori katėrgjuhėsh i termave tė detarisė (shqip - anglisht - italisht - rusisht) pėrmban rreth 8.000 terma dhe 800 komanda,
Nicola Guerini
Fjalor i proverbave. Kėtu proverbat janė renditur sipas tematikės dhe janė krahasuar me ato tė gjuhės latine,
mė shumė

publicistikė

Anteos Hrisostomidhis - Antenat e epokės sime
Mėhill Tanushi - Fajtorė pa emėr
Bashkim Kuēuku - Kombi gjen vetveten
Kosta Barjaba, Fatmir Xhafaj - 21 janari ... Njė histori e papėrfunduar
mė shumė

histori

Petraq Buka - History of England
Henry Kissinger - Pėr Kinėn
Paskal Milo - Shqiptarėt nė Luftėn e Dytė Botėrore
Valentina Duka - Dokumente tė arkivit kombėtar britanik nė lidhje me Shqipėrinė, tetor 1913-dhjetor 1914
mė shumė

monografi, ditarė, kujtime

Roland Tasho - Njė karrige pėr shkrimtarėt
Velesin Peēuli - Njė jetė nė dy epoka
Veledin Abazi - Udhėtim nė gjurmė tė zhvillimeve arsimore
Magdalena Bregasi - Politika financiare e ndėrmarrjes
mė shumė

mjekėsi

Polikron Ēelo
Ja dhe njė libėr qė i duhet familjeve tona.
Hodo Ēelo
Universiteti Tiranes
Kėtu pėrfshihet historia 50 vjeēare e Fakultetit tė Mjekėsisė (1952 2002)
Andrea Gudha
mė shumė

filmografi

Abaz Hoxha
Nė kėtė enciklopedi janė pėrfshirė specialistė tė fushave tė ndryshme
A Q F SH
Ky ėshtė njė ēelės pėr tė hapur thesarin e kinematografisė shqiptare
mė shumė

albume

Julia & James Pettifer
Qėllimi i kėtij udhėrrėfyesi tė shkurtėr ėshtė tė shtojė njohuritė mbi Parkun Kombėtar tė Butrintit.
Dhurata Sheme
Kjo ėshtė njė pėrmbledhje e kontinentit evropian, tė gjitha shtetet, pikat turistike mė tė bukura, muzetė etj., dhe pikėrisht ky libėr ju jep tė gjithė informacionin e nevojshėm.
Bashkia Tiranė
Ky libėr qė ju vjen nė dorė s’mund tė pėrfshijė emocionet e papėrshkueshme tė kėtyre ngjarjeve tė mėdha pėr kryeqytetin tonė tė vogėl, por padyshim mund tė dėshmojė pėr pėrpjekjen e admirueshme tė Bashkisė sė Tiranės drejt jetėsimit tė botės sė re.
Koēo Zheku
Album me tė dhėna pėr veprat e piktorėve mesjetarė korēarė Konstandin dhe Athanas Zografi
mė shumė

muzike

Seimen Gjokoli
Naxhi Kasoruho
Shpėtim Dajēi
Dhora Leka
mė shumė

kuzhina

Carla Bardi - Libri i artė i ēokollatės
Katerina Gremo - Kuzhinė mesdhetare
Kuzhina e shpejtė
600 receta tė shpejta qė pėrgatiten nė 10-30 minuta.
Sofia Souli
Kuzhina greke. Nė kėtė libėr kemi mbledhur 168 pjata nga mė karakteristiket.
mė shumė

atlasė

ISTITUTO GEOGRAFICO DeAGOSTINI
Atlas rrugor i Evropės i viteve 2003 2004 me shkallė zvogėlimi 1: 8 000 000
Isuf Zeneli
Nė kėtė atlas tė pėrgjithshėm tė zoologjisė ka tė dhėna pėr problemet e morfologjisė, anatomisė...
mė shumė

libra tė tjerė

Jorgaq Perika - 444 Aforizma
Veton Latifi - Shekulli i ri i politikės shqiptare
Enida Bozheku - Deontologjia e profesionit tė avokatit
Jorgo Bulo - Shpirti i fjalės
mė shumė

ribotime

Rami Memushaj
Libri ndahet nė katėr pjesė: Arti i tė shkruarit, Normat gramatikore, Drejtshkrimi, Pikėsimi
Nazif Saraēi
Bota, shoqėria, njeriu janė parė nė kėtė libėr me syrin e filozofit dhe psikologut, duke i ofruar lexuesit njė vepėr qė do ta thellojė pėrherė e mė tepėr nė kėtė pasion
Brunilda Zllami
Historia e njė vajze qė lufton me tė gjitha forcat pėr tė rifituar dashurinė, tė cilėn mendon se e ka humbur, bėhet shkas pėr tė zbuluar njė sėrė intrigash, dashuri tė sinqerta, tradhti, argėtime dhe gjithēka ndodh nė njė qytet rinor.
Paulo Coelho
Njėmbėdhjetė minuta rrėfen historinė e njė vajze, Maries, nga njė provincė e Brazilit, e cila mbetet zemėrthyer nga pėrvoja e saj e parė nė dashuri. Ndaj dhe qė nė moshė fare tė njomė ajo druhet se s'ka pėr tė gjetur kurrė ndonjėherė dashurinė.
mė shumė

letėrsi artistike pėr fėmijė

Marta Naraēi - Zemėr ilire
Antonello D'Attoma - Nė kopshtet e zemrės
Fabula - 366... e mė shumė fabula
Maksim Zarka - Miku besnik
mė shumė

Botė nė pėrkthim

Europa krijuese

 

 

  

 

Porosi Online
Bėni porosinė pėr librin tuaj tė preferuar, vetėm pėr Tiranėn...
Universi Shqiptar i Librit
Informacion, Opinione, Letersi, Probleme... me shume