Kontakte     Indeks     Pershtypje  

katalogu i botimeve
letėrsi artistike shqipe
gjuhėsi
letėrsi e huaj
fjalorė dhe metoda
publicistikė
histori
monografi, ditarė, kujtime
mjekėsi
filmografi
filozofi, psikologji, sociologji
albume
muzike
kuzhina
atlasė
libra tė tjerė
ribotime
letėrsi artistike pėr fėmijė
lista e plote e botimeve
revista Universi Shqiptar i Librit
lista e ofruar per shitje

 

kėrko

katalogu i botimeve - fjalorė dhe metoda

     

Mikel Ndreca

Fjalori i fjalėve dhe i shprehjeve tė huaja ka pėr bazė lėndėn leksikore, tė vjelė nga fjalorėt shpjegues tė gjuhės shqipe (1954 e 1980), nga fjalorė e enciklopedi tė ndryshme, nga veprat letrare e shkencore, nga tekstet shkollore, nga shtypi i pėrditshėm e periodik dhe nga mediumet e tjera tė informimit publik.

 

 

Mikel NDRECA
FJALOR FJALĖSH TĖ HUAJA NĖ GJUHĖN SHQIPE

Kategoria: Fjalor 

ISBN: 978 – 99943 – 1 – 271 – 9

Shtėpia Botuese: Toena

Formati: 17x24 cm

Faqe: 596

Ēmimi: 2200 lekė / 18,00 euro

 

Rreth Librit

Fjalori pėrmban rreth 19.000 fjalė, shprehje e shkurtime, tė cilat mund tė klasifikohen:
1. Nė fjalė ndėrkombėtare nga tė gjitha sferat e veprimtarisė njerėzore e shoqėrore qė pėrdoren dendur dhe mund tė pėrdoren nė gjuhėn shqipe sikundėr edhe nė ēdo gjuhė tjetėr.
2. Nė fjalė tė vjetra (arkaizma e historizma) me burim tė huaj, qė hasen nė veprat e shkruara nė tė kaluarėn ose qė mund tė dėgjohen aty-kėtu edhe sot nė gjuhėn e folur.
3. Nė fjalė tė reja me burim tė huaj, qė kanė hyrė e po hyjnė sidomos nė gjuhėn e folur, por qė nuk janė pėrhapur nė gjuhėn e shkruar.
4. Nė emra tė pėrveēėm njerėzish me burim tė huaj, qė janė pėrdorur dhe pėrdoren ndėr shqiptarė.
Nė fjalor pėrfshihet edhe njė numėr i caktuar fjalėsh, tė cilat i pėrkasin fondit leksikor tė gjuhės sė sotme letrare, jo pėr t’i paraqitur si fjalė tė huaja, por si fjalė me burim tė huaj, meqenėse gjallojnė e pėrdoren edhe nė disa gjuhė tė popujve tė tjerė dhe ruajnė nė vete shumė karakteristika morfologjike, fonetike e kuptimore tė gjuhėve burimore.

Veprimtari

TOENA 15 vjet pėrvojė nė fushėn e botimeve

 

Fituesit e ēmimeve tė panairit tė 10- tė tė librit “Tirana 2007”

 

Takim me rastin e 70-vjetorit tė akademikut Rexhep Qosja

Universi Shqiptar i Librit
Informacion, Opinione, Letersi, Probleme... me shume