Kontakte     Indeks     Pershtypje  

English

katalogu i botimeve
letėrsi artistike shqipe
gjuhėsi
letėrsi e huaj
fjalorė dhe metoda
publicistikė
histori
monografi, ditarė, kujtime
mjekėsi
filmografi
filozofi, psikologji, sociologji
albume
muzike
kuzhina
atlasė
libra tė tjerė
ribotime
letėrsi artistike pėr fėmijė
lista e plote e botimeve
revista Universi Shqiptar i Librit
lista e ofruar per shitje

 

kėrko

katalogu i botimeve - kuzhina

     

Kuzhina Italiane

Mė shumė se 700 receta tradicionale nga tė gjitha krahinat e Italisė, tė cilat shoqėrohen me mė shumė se 400 ilustrime fantastike.
 

KUZHINA ITALIANE

Kategoria: Receta gatimi

ISBN: 99943 1 156 5

Shtepia Boutuese: Toena

Formati: 28.5x22 cm

Faqe: 800

Cmimi: 3500 lekė / 30,00 euro

 

Rreth Librit

Ėshtė Italia qė na ofron mundėsi tė shumta pėr njė kuzhinė tė pasur. Receta tė shijshme qė lehtėsojnė amvisat dhe shtojnė oreksin. Mbi 700 pjata tė kėndshme, nga mė tė thjeshtat te mė tė pėrpunuarat, pėrtė sjellė nė tavolinė shijet e kėsaj tradite. Nga rajonet e ngrohta tė jugut plot diell, si Sicilia dhe Kalabria, vijnė pjata aromatike ose majhoshe; nga Roma, Toskana dhe Bolonja kemi receta pėr makaronat e freskėta tė mbushura, qė nga jufkat (taliatelet) deri te tortelinit dhe shumė tė tjera. Nga veriu kemi receta tė shkėlqyera pėr pilafėt dhe supėra ushqyese me zarzavate. Gjithashtu, ka njė sėrė sugjerimesh pėr antipasta oreksndjellėse, njoki dhe kaēamak. Recetat shoqėrohen me mė shumė se 400 ilustrime tė mrekullueshme pėr pėrbėrėsit, pėrgatitjet bazė, verėrat e pėrshtatshme pėr tė pėrfituar meny tė suksesshme. Shumė receta shoqėrohen edhe me njoftime mbi folklorin italian ose me kėshilla tė nevojshme nė variante tė shumta.

 

 

 

Veprimtari

TOENA 15 vjet pėrvojė nė fushėn e botimeve

 

Fituesit e ēmimeve tė panairit tė 10- tė tė librit “Tirana 2007”

 

Takim me rastin e 70-vjetorit tė akademikut Rexhep Qosja

Universi Shqiptar i Librit
Informacion, Opinione, Letersi, Probleme... me shume