Kontakte     Indeks     Pershtypje  

English

katalogu i botimeve
letėrsi artistike shqipe
gjuhėsi
letėrsi e huaj
fjalorė dhe metoda
publicistikė
histori
monografi, ditarė, kujtime
mjekėsi
filmografi
filozofi, psikologji, sociologji
albume
muzike
kuzhina
atlasė
libra tė tjerė
ribotime
letėrsi artistike pėr fėmijė
lista e plote e botimeve
revista Universi Shqiptar i Librit
lista e ofruar per shitje

 

kėrko
Na kontaktoni

Botimet Toena

Rruga "M. Gjollesha"

K. P. 1420

Tiranė - Shqipėri.
Tel:+355 4 22 40 116
      +355 4 22 58 839

Fax: +355 4 22 40 117
E-mail: toena@toena.com.al

toena@abcom-al.com 
redaksia@toena.com.al 

katalogu i botimeve - publicistikė

     

Alfred Moisiu

Alfred Moisiu ka lindur nė Shkodėr mė 01.12.1929. Ėshtė laureuar nė Akademinė e Inxhinierisė Ushtarake, nė Moskė, nė vitin 1958.
 

Alfred Moisiu

KOSOVA MES LUFTĖS DHE PAQES

Kategoria: Publicistikė 

ISBN: 99927 1 927 3

Shtepia Boutuese: Toena

Formati: 13x20 cm

Faqe: 188

 

Rreth Librit

Nė kėtė libėr janė pėrzgjedhur shkrimet, intervistat dhe diskutimet e z. Alfred Moisiu qė janė kryer nė veprimtaritė ndėrkombėtare tė Shoqatės sė Atlantikut. Materialet janė kryesisht shkrime tė botuara nė disa organe tė shtypit shqiptar nė Shqipėri dhe Kosovė, nė vitet 1998 e 1999, si dhe njė pjesė ndihmėse nga zoti A. Moisiu. Nė qendėr tė kėtij angazhimi, janė problemet e stabilitetit e tė paqes, misionet dhe sfidat qė duhej tė pėrballonte NATO, pėr mospėrhapjen e mėtejshme nė rajonin tonė, tė konfliktit qė shpėrtheu regjimi i Millosheviqit nė ish-federatėn jugosllave. Nė libėr do tė gjeni dhe njė numėr tė konsiderueshėm fotografish tė presidentit Moisiu gjatė takimeve mė tė rėndėsishme me pėrfaqėsues tė ndryshėm tė Nato-s dhe organizatave tė tjera ndėrkombėtare, qė luajtėn njė rol tė rėndėsishėm nė ēėshtjen e Kosovės gjatė viteve 1998-1999.

 

Rreth Autorit

Ka pasur funksione tė ndryshme nė organet drejtuese tė Ushtrisė. Ka qenė zėvendėsministėr i Mbrojtjes pėr periudhėn 1981-1982. Nė qeverinė teknike tė vitit 1991-1992 ka mbajtur postin e ministrit tė Mbrojtjes. Qė prej vitit 1994-2002 ka qenė president i Shoqatės Shqiptare tė Atlantikut dhe ka dhėnė ndihmesėn e tij tė vyer pėr zgjidhjen e problemeve tė sigurisė dhe tė paqes nė rajonin e Ballkanit. Mė 24.06.2002 zgjidhet President i Republikės sė Shqipėrisė, post nė tė cilin vazhdon tė jetė. Mban titullin Doktor i Shkencave Ushtarake. Ėshtė nderuar me medalje dhe tituj tė ndryshėm nderi, midis tyre mund tė veēojmė: Urdhėri i Skėnderbeut, Klasi II; Urdhėri i Shėn Mikelit (akorduar nga Madhėria e Saj, Mbretėresha Elizabeta II); Urdhėri i Shėn Gjergjit (akorduar nga Madhėria e Saj, Mbretėresha Elizabeta II).
Ka botuar mjaft shkrime, artikuj dhe studime nė shtypin shqiptar e tė huaj, pėr problemet e artit ushtarak, tė politikės sė mbrojtjes e tė sigurisė rajonale dhe ngjarjet nė Kosovė.

 

 

Veprimtari

TOENA 15 vjet pėrvojė nė fushėn e botimeve

 

Fituesit e ēmimeve tė panairit tė 10- tė tė librit “Tirana 2007”

 

Takim me rastin e 70-vjetorit tė akademikut Rexhep Qosja

Universi Shqiptar i Librit
Informacion, Opinione, Letersi, Probleme... me shume