Print Close

Intervista

dokumenta 1-8 / 8  
faqe 1 nga 1
 
Me shkrimtarin Zija Ēela
Shkrimtari Zija Ēela, fitues i Ēmimit “Penda e argjendtė” pėr romanin “Las Varrezas”, si vepra mė e mirė nė prozė pėr vitin 2005, akorduar prej Ministrisė Kulturės tė Shqipėrisė
mė shumė  
Me shkrimtarin Fatos Kongoli
Shkrimtari Fatos Kongoli, i cili ka fituar tashmė “Penda e Artė” (Ēmimi i Karrierės), i cilėsuar nga kritika si shkrimtari i prezantuar mė denjėsisht i letėrsisė shqipe i kėtyre viteve tė gjata tė tranzicionit, vjen me romanin e tij tė ri “Jetė nė njė kuti shkrepėsesh” duke merituar edhe njė herė vėmendjen e mijėra lexuesve - adhurues tė prozės sė shkruar prej tij.
mė shumė  
Me shkrimtarin Kim Mehmeti
Shkrimtari Kim Mehmeti ėshtė shkrimtar bilingual, i cili pėrveēse nė gjuhėn shqipe shkruan dhe boton edhe nė gjuhėn maqedonase. Shkruan prozė, tekste publicistike dhe pėrkthen nga gjuha maqedonase nė gjuhėn shqipe dhe anasjelltas.
mė shumė  
Me poetin dhe kritikun Agim Vinca
Agim Vinca ėshtė njėri nga poetėt e njohur bashkėkohorė shqiptarė dhe njėri ndėr studiuesit e dalluar tė letėrsisė shqipe. Bibliografia e shkrimeve tė tij ėshtė tejet e gjerė. Krijimtaria letrare e Agim Vincės i ka kaluar kufijtė gjuhėsorė tė gjuhės shqipe.
mė shumė  
Me shkrimtaren Diana Ēuli
Takimi dikur me suksesin e bėn mė tė lehtė peshėn e kryqit qė krijuesi mbart mbi shpinė duke pėrshkruar rrugėn e vėshtirė tė tė shkruarit dhe formėsuarit tė njė romani tė ri. Purifikimi i shpirtit ndodh edhe duke shkruar.
mė shumė  
Me Profesorin Rexhep Meidani
Mė 20 korrik, nė sallėn “Consortum” tė Hotel “Tirana” u zhvillua njė tryezė – debat me temė amendimin e “Ligjit pėr Librin” dhe “Ligjit pėr tė drejtėn e autorit...”. Takimi u organizua nga Shoqata e Botuesve Shqiptarė dhe Grupi Shqiptar i tė Drejtave tė Njeriut me mbėshtetjen e Fondacionit Soros.
mė shumė  
Me pėrkthyesin Shpėtim Ēuēka
Shpėtim Ēuēka ėshtė njė ndėr pėrkthyesit mė tė njohur dhe mė tė rėndėsishėm nė Shqipėri.
mė shumė  
Kėrkimi i rrugės sė kthimit (me akademikun Luan Starova)
Duket se me ciklin “Saga Ballkanike”, nė kėrkim tė rrėnjėve, ai ka shėnuar nė shenjė. Ėshtė e dyta herė, brenda njė kohe tė shkurtėr, qė fiton tė njėjtin ēmim.
mė shumė