Print Close

Libri artistik

dokumenta 1-9 / 9  
faqe 1 nga 1
 
Drejt Thelbit tė Gruas
27/01/2007
Ndryshimi mes poezisė dhe prozės? Poetėt thonė, e po aq prozatorėt, pėr mė tepėr ata qė i shkruajnė tė dyja, prozėn e poezinė… tė gjithė, pra, njerėzit e letrave thonė se, poezia ėshtė thellėsisht autobiografike, kurse proza jo domosdoshmėrisht. Vetė pėrvoja e shkrimit tė poezisė e dėshmon kėtė: poezitė kanė zbuluar nė vargjet e tyre vetė autorin, portretin, dukjen e jashtme dhe tė brendshme, mendimet edhe imtėsitė e jetės sė tyre.
mė shumė  
Jeta Pėrtej Letėrsisė ( intervistė me shkrimtarin Fatos Kongoli )
27/01/2007
Ka zgjedhur njė kėmishė tė bardhė nė gardėrobėn e tij, pėr ta kombinuar me njė kostum tė prerė thjesht, midis grisė dhe tė errėtės. Ky ėshtė stili me tė cilin atij i pėlqen tė shfaqet para publikut, i ngjashėm me shijet e burrave tė romaneve tė tij. Por kėto ditė tė ftohta nėntori, ai vendos kapele nė kokė, teksa mundohemi tė gjejmė njė vend tė qetė pėr tė biseduar. Nė njė nga sallat e Panairit tė 9-tė tė Librit, ai foli pėr ribotimin e romanit tė tij tė parė, duke u ndeshur pėr gati njė orė mes kujtimeve tė 22 viteve mė parė.
mė shumė  
Dashuri nė Kohėn e… Seksit…
27/01/2007
Gati sa s’thashė “Dashuri nė kohėrat e kolerės”, titull i romanit tė famshėm tė Gabriel Garcia Markesit. Dy vetė ka edhe nė atė roman dhe njė dashuri e ēuditshme, mbushur me mall e adhurim, qė triumfon nė pleqėri, kur lėngjet e njeriut thuajse janė tharė. Por dashuria mbin edhe nė llom, edhe nė zheg. Se ėshtė dashuri. Edhe romani i fundit i Flutura Aēkės, “Hiri”, dy vetė ka gjithėgjithė dhe pėr dashurinė flitet gjithashtu. Pėr dashurinė nė shekullin e keqkuptimit mė tė madh tė saj, gjithė po aq tė ndotjes mė tė madhe: pornos. Letėrsia krejt dashuri ėshtė, nė fund tė fundit aty lundron. Puna ėshtė sesi lundron? Pikėrisht veliera e Fluturės, shkurt stili i saj ėshtė i lehtė, fluturak, elegant, qė rrėshqet nė fjalė dhe jep shumė ėndje, qė e lexon me njė frymė e nga pas lė veēse kėnaqėsi.
mė shumė  
Heronjtė e Pambrojtur te Diana Ēulit
27/01/2007
“Engjėjt e armatosur” tė Diana Ēulit nuk janė abstraktė, ata lindėn realisht nga njė histori e vėrtetė e ardhur prej dėshmisė sė vetė personazheve, nga ku tė gjithė duket se kanė njė peshė tė barabartė nė tė gjithė linjėn e romanit.
mė shumė  
Letėrsia e Mirė Nuk Ėshtė e Djeshme, Por e Sotme
27/01/2007
Dritėro Agolli Zhurma e erėrave tė dikurshme Ēdo libėr ka njė histori qė kur lind, histori qė kujtohet herė pas here nėse jetėn e ka tė gjatė. Kėshtu ka ndodhur edhe me librin “Zhurma e erėrave tė dikurshme”. Ai lindi nga njė radhė tregimesh tė shkruara nė fillim tė viteve ‘60 tė shekullit XX dhe tė botuara kryesisht nė revistėn “Ylli”, ku kryeredaktor ishte Qamil Buxheli, njė burrė i fisėm me ide pėrparimtare, shkrimtar me njė humor tė rrallė modern dhe njeri me shije tė holla artistike.
mė shumė  
Saga Ballkanike “Kėshtjella Prej Hiri”
27/01/2007
Me romanin Librat e babait Luan Starova depėrton thellė dhe ndriēon kompleksitetin ballkanik, ndoshta mė mirė se veprat dokumentare. Ky libėr e vė lexuesin evropian perėndimor nė kontakt tė drejtpėrdrejtė me tragjedinė qė pėrjetuan tė larguarit nga vendet ballkanike. Figura e babait mishėron nė njė mėnyrė mjaft mbresėlėnėse historinė e njė epoke nė Lindjen e Mesme – rėnien e sundimit osman, shfaqjen e Ataturkut dhe lindjen e njė shoqėrie tė re ballkanike, tashmė tė trazuar. Nė tė do tė gjeni shumė bukuri, shumė tė vėrtetė dhe shumė ndjenjė.
mė shumė  
Franca zbuloi me admirim e emocion tė thellė shkrimtarin Luan Starova
27/01/2007
Franca zbuloi me admirim e emocion tė thellė shkrimtarin Luan Starova, romancierin e shquar dhe tė pashembullt, i cili ėshtė i rrėnjosur thellė e i lidhur ngushtė me botėn ballkanike, pėr tė cilėn nė mėnyrė aq poetike shpreh pėrvojėn e tij. Meqenėse nuk jam kritik letrar, do tė doja tė thosha kėtu disa fjalė pėr temat qė rrjedhin nga kjo pėrvojė, duke ia ndriēuar lexuesit rrugėn pėrmes veprės sė dhėnė.
mė shumė  
Dreri tjetėr i Diana Ēulit
27/01/2007
Gjithēka duket e pėrsosur nė pamje tė parė: luks dhe shkėlqim. Siguri qė mbėrrin prej portofolit tė mbushur dėng me kartėmonedha apo nga marka e njohur e xhaketės sė hedhur supeve; qetėsi qė vjen nga ngrohtėsia e kafenesė me xhama me avull apo gjumi nė njė shtrat tė rehatshėm nė njė banesė luksoze nė zemėr tė qytetit...
mė shumė  
Diana Ēuli Engjėj tė armatosur
27/01/2007
Nė trekėndėshin e magjisė: Dashuria, Jeta e Vdekja
mė shumė