Print Close

Poezia Shqipe


dokumenta 1-4 / 4  
faqe 1 nga 1
 
Poezia e njė njeriu tė vetėm
... Poezia e Demir Gjergjit, si e ēdo poeti tjetėr, ka hyrė nė poezinė shqipe nė njė kohė dhe nė njė hapėsirė tė caktuar, si pjesė e dramės njerėzore. Ajo pėrthyhet qė nga fundi i viteve ’70, deri nė ditėt e sotme.
mė shumė  
Kitara lirike e jugut
Tė shkruash gjysmė shekulli poezi ėshtė njė gjė e ēuditshme. Tė mos ndiesh gėlltitjen kronos-ikje tė kohės, tė apelosh motive tė brendėsisė shpirtėrore, tė lėvizėsh nė njė kaleidoskop jonik, tė brishtė, kumbues, tė ndritshėm, tė ngarendėsh nėpėr stinėt e arta, tė trishtohesh, tė zbulosh fosile nostalgjish nėpėr mijėvjeēarė, do tė thotė tė pėrjetosh sipas individualitetit poetik, qenien poetike te tė tjerėt, tė emanciposh nė heshtje fjalėn.
mė shumė  
Poezia Moikomiane gjithnjė pret lindjen
Moikom Zeqo si personalitet letrar ka njė kostum enciklopedisti tė prerė nga e njėjta cohė e kostumit tė Konicės, ka njė vizion metaforik lorkian dhe njė shtrirje disadimensionale si Borhesi dhe Eko, gjė qė ka krijuar stilin i tij qė, njėkohėsisht, ėshtė dhe krijimi i vetvetes.
mė shumė  
Paradoksi i njė poezie
Faslli Haliti ėshtė njė poet qė e ka shfaqur veten me njė individualitet tė spikatur qė nė librin e parė. Detajet befasuese nė poezinė e tij nuk u ngjanin detajeve nė poezinė e krijuesve tė tjerė,kishin njė aromė dhe njė vlagė tė caktuar,figuracioni i tij ishte i freskėt, jo i koduar sipas traditės sė re tė krijuar nė vitet ‘60.Figuracioni i tij ėshtė i freskėt dhe jetėsor, pikon lėng jete.
mė shumė