Print Close

Kritikė letrare


dokumenta 1-3 / 3  
faqe 1 nga 1
 
Sfidė harrimit
Sfidė harrimit, me ese, hulumtime dhe pėrsiatje pėr poezinė shqipe, ėshtė njė libėr i rrallė. Ai pėrmban konceptet, pėlqimet, vlerėsimet dhe veēanėrisht mėnyrėn e leximit tė poezisė sė njėrit prej poetėve shqiptarė mė tė rėndėsishėm, tė cilat konkretizojnė njė anė tjetėr tė individualitetit tė tij bashkėkohor - atė tė interpretuesit. Edhe titulli ėshtė njė sintezė mbi interpretimin e poezisė.
mė shumė  
Letėrsia qė lindi prej kthetrave politike
Dikur, nėse nuk gaboj, nė vitin ‘96, unė dhe njė miku im pėrgatitėm njė libėr thuajse antologjik. Ishte njė pėrzgjedhje e letrave nga burgu prej rreth 40 tė burgosurve shqiptarė nė burgjet jugosllave. I pamė letrat, dhe kishte gjėra interesante aty, pak letėrsi, pak filozofi, histori, moral, sociologji etj. dhe thamė tė bėnim njė libėr qė njerėzit tė shohin se kush janė ata tė burgosur politikė shqiptarė tė Kosovės sė vitit 1981, qė nė fakt filluan tė ndėrronin historinė e Kosovės.
mė shumė  
Udhėve tė poezisė shqipe
Akademiku, prof. Ali Aliu ėshtė tashmė i njohur si njė “gjeneral” i mendimit kritiko-letrar shqiptar nė Kosovė, Maqedoni, Shqipėri e mė gjerė. Gjithė jetėn e tij 70-vjeēare Ali Aliu ia ka kushtuar studimit e vlerėsimit tė letėrsisė artistike mbarėkombėtare, pa u hallakatur asnjėherė nėpėr fusha tė tjera gjurmimesh. Dhe tani lexuesit tonė i drejton njė libėr tė ri me shkrime tė zgjedhura tė tij, qė u kushtohen udhėve tė poezisė shqipe.
mė shumė