Print Close

Libri artistik i pėrkthyer


dokumenta 1-7 / 7  
faqe 1 nga 1
 
Suksesi letrar i shkrimtarit arbėresh flet nė gjuhėn amtare
Karmine Abate, ky arbėresh nga fshati Karfici i Kalabrisė dhe njė ndėr shkrimtarėt mė tė njohur tė Italisė sė dy dhjetėvjeēarėve tė fundit, vjen pėr herė tė dytė nė takim me lexuesit shqiptarė. Herėn e parė ai u paraqit nė fillim tė viteve ’90 me romanin me titull tingėllues pėr ne “Shtegtimi i unazės”. Ndėrsa tani vepra, me tė cilėn ai na vihet para vėmendjes, titullohet “Mes dy detesh”.
mė shumė  
Jehona e filimshekullit tė shkuar
Njė realitet pothuaj i harruar, e megjithatė njė realitet qė shėnjon njė epokė. “Kalifja”, njė nga veprat emblematike tė Alberto Bevilacqua-s, pėrkthyer sė fundmi edhe nė shqip, ėshtė historia e gruas italiane tė pasluftės qė mbijeton sipas mėnyrės sė saj, nė realitetin e ashpėr qė nuk tė jep shumė mundėsi zgjedhjeje.
mė shumė  
Eleganca brilante e njė romani
Aty nga mesi i 1990-s, erdhi nė Tiranė njė shkrimtar i ri italian me njė mjekėr tė zezė, nėpėr tė cilėn mund tė dalloje zbehtėsinė intelektuale tė fytyrės, qė tė kujtonte fisnikėrinė e poetėve tė hershėm. Kjo fisnikėri zmadhohej ku me heshtjen e tij, ku me shkėmbimin e rrallė tė fjalėve dhe mbi tė gjitha me atė buzėqeshjen e lehtė, qė shprehte herė drojtje dhe herė keqardhje.
mė shumė  
Dy romane nga Norvegjia
Dy romane te shkruajtura ne menyre shume elegante, te thelle dhe me nje analize psikologjike nga shkrimtarja Hanne Orstavik
mė shumė  
Shkrimtari grek qė shkruan pėr shqipėrinė
Dhimitriu ėshtė sot njė nga shkrimtarėt mė tė spikatur grekė pėr nga stili konciz dhe nga thellėsia e humnerave tė errėta tė shpirtit njerėzor qė pėrshkruan. Ėshtė vlerėsuar dy herė me ēmimin e parė tė konkursit letrar qė organizon Revista “Dhiavazo” pėr vėllim me tregime. Nė festivalin e filmit arktistik me metrazh tė shkurtėr qė zhvillohet ēdo vit nė Dhrama, regjisori Bujar Alimani u prezantua pėr vitin 2006 – madje mori ēmim tė posaēėm – me filmin “Petrogazi” sipas tregimit tė Sotiris Dhimitriu.
mė shumė  
Njė rrėfim i ditėve tona
Nė Stambollin e shekullit XIV, disa miniaturistė punojnė nė atelienė e njė sulltani. Papritur, njė prej miniaturistėve vritet dhe njė mori ngjarjesh trazojnė jetėn e kėtyre njerėzve, qė mundohen tė bėjnė art sallonesh ashtu siē ishte moda e asaj kohe.
mė shumė  
Margriet De Moor,Njė sonatė pėr dashurinė
Pėr tė, tė shkruarit ėshtė njė lloj ēmendurie qė tė mbėrthen pa kuptuar. Prej vitesh ėshtė e pėrfshirė nė kėtė hulli, qė i fal njė kėnaqėsi tė veēantė, ashtu si edhe muzika, njė nga pasionet e saj tė mėdha. Shkrimtarja holandeze Margriet de Moor mori pjesė nė Panairin e Librit “Tirana 2006”, pėr tė prezantuar te lexuesit e saj romanet “Nė fillim gri, pastaj e bardhė, pastaj blu” dhe “Sonatėn e Krojtzerit”.
mė shumė