Kontakte     Indeks     Pershtypje     Porosi Online  

 

katalogu i botimeve
lista e plote e botimeve
revista Universi Shqiptar i Librit
intervista
libri artistik
poezia shqipe
kritikė letrare
libri artistik i pėrkthyer
libri studimor i pėrkthyer
trashėgimi kulturore
opinione
lista e ofruar per shitje

 

kėrko

Katalogu i botimeve

Ky katalog ėshtė ideuar, formuluar dhe sistemuar nė mėnyrė tė tillė qė tė gjithė tė interesuarit tė mund tė marrin njė informacion tė plotė dhe tė hollėsishėm pėr ēdo libėr tė pėrfshirė nė tė.me shume
Na kontaktoni

Botimet Toena

Rruga "M. Gjollesha"

K. P. 1420

Tiranė - Shqipėri.
Tel:+355 4 22 40 116
Email: botimet.toena@gmail.com

            redaksia@toena.com.al LIBRARITE TOENA

 

LIBRARI TOENA
Lagjja nr. 2

Rr. Abedin Bido, god. 73

Sarandė - Albania
Tel. 85 22 67 55
rudina.selimi@gmail.com
 
LIBRARI TOENA
Globi, Sarandė - Albania
Tel. 85 22 41 24
rudina.selimi@gmail.com
 
LIBRARI TOENA
Pranė Teatrit “Petro Marko”
Vlorė - Albania
Tel. 33 40 07 50
Cel. 068 842 01 32
  
LIBRARI TOENA - ARTINI
Pranė Institutit Albanologjik
Prishtinė - Kosovė
Tel. 0037 744 114 831
jahir_a@hotmail.com
Facebook: Libraria Toena - Artini

 

 

revista Universi Shqiptar i Librit

     

Revista Universi Shqiptar i Librit

 

Pėrmbajtja

 

 

 • Intervista
  Me shkrimtaren Diana Ēuli Romani - dashuria ime e pėrhershme
  Intervistoi Irena Toēi

 

 • Libri artistik
  Virgjil Muēi Nė trekėndėshin e magjisė: dashuria, jeta e vdekja [Diana Ēuli Engjėj tė armatosur]

 

 • Arta Marku
  Dreri tjetėr i Diana Ēulit [Diana Ēuli  Gruaja nė kafé]

 

 • Panairi i 10-tė i librit "tirana 2007"
  14 nėntor
  Ēelen dyert e Panairit tė 10-tė tė Librit -
  Botuesit nė Panairin e 10-tė tė Librit

           

 • Intervistė me studiuesin Ardian Klosi
  Tė marrėsh pjesė nė Panairin e Librit - kontribut pėr nxitjen e leximit
  Intervistoi Anisa Ymeri

 

 • Ardian Klosi, Jurgen Roehling
  Njė urė e re pėr te njė letėrsi e madhe

           [Tregimtarė tė gjuhės gjermane pas 1945-s]

 

 • 15 nėntor
  Intervistė me botuesen e “Skanderbeg Books” Nė stendėn e nobelistėve
  Intervistoi Anisa Ymeri

 

 • Shkrimtarėt mė tė njohur shqiptarė - autografe pėr lexuesit e tyre

 

 • Ekspozohen 30 mijė tituj, 1500 prej tyre tė rinj

 

 • 16 nėntor
  Umberto Eco flet shqip [Prezantohet “Pėr letėrsinė” i Umberto Eco-s]

 

 •  “Nė emėr tė lirisė” sjell Bush-in nė Panair [Prezantohet “Nė emėr tė lirisė” - pėrzgjedhje fjalimesh dhe
  intervistash tė Presidentit tė SHBA-sė, Xhorxh Bush]

 

 • Laura Bowers
  Poezia e metaforės sė dhimbjes [Prezantohet vėllimi me poezi “Fitorja e padukshme” i poetit Mujė Buēpapaj]

 

 • Kadare: Kolana ka tė pathėna pėr shqiptarėt
          
 • Dritė nga e kaluara  [Prezantohet albumi “Dritėshkronjė” pėrgatitur nga Robert Elsie]

 

 • Robert Elsie Imazhi i Shqipėrisė sė njė kohe tjetėr

 

 • Irena Toēi

           Fataliteti i prejardhjes sė qenies  [Prezantohet romani

          “Histori pa emra” i autores Mimoza Hysi]

 

 • Gratė, letėrsia, feminizmi dhe problematikat nė njė  konferencė

 

 • Leximet filozofike nė fokusin e “Ideart”

 

 • 17 nėntor
  Nė shqip, pėr herė tė parė, njė prej poetėve mė tė mėdhenj bashkėkohorė grekė

           [Prezantohet vėllimi me poezi “Stacione tė ndėrmjetme” i poetit Tito Patrikio]

 

 • 18 nėntor
  Njė kontribut i vyer pėr historiografinė shqiptare

           [Prezantohet libri “Illyricum Sacrum” i autorėve Musa Ahmeti dhe Etleva Lala]

 

 • Autorėt shqiptarė - mė tė botuarit nga “Toena”

 

 • Fituesit e ēmimeve tė Panairit tė 10-tė tė Librit
        
 • 19 nėntor 
  Themelohet Ēmimi i pagėzuar “Niko Nikolla”
        
 • Nė mbyllje tė Panairit tė 10-tė tė Librit “Tirana 2007” [Konferenca e shtypit e organizatorėve]

 

 

 

 

Enciklopedia e pėrgjithshme

Kjo enciklopedi konsiderohet botėrisht si botimi mė i plotė dhe mė i azhurnuar ndėr enciklopeditė njėvėllimėshe qė ekzistojnė sot nė botė. Ajo mbulon gjerėsisht gjithė fushat e dijes njerėzore dhe ėshtė njė libėr ideal pėr t’u pėrdorur si nė shkolla, ashtu dhe nė familje, apo zyra.

 

 • mbi 20 000 zėra tė besueshėm dhe tė pėrditėsuar
 • informacion dhe analiza tė thelluara
 • mbulim i pėrditėsuar i shkencės dhe teknologjisė - duke nisur qė nga terapia gjenetike deri tek interneti dhe World Wide Web
 • artet, feja dhe mitologjia
 • historia, nga kohėt mė tė lashta deri nė ditėt tona
 • zė i veēantė pėr ēdo vend tė botės - duke dhėnė pėr secilin syresh tė dhėna pėr gjeografinė, ekonominė, historinė, si dhe ēdo informacion tjetėr tė dobishėm statistikor
 • mbi 4 500 zėra biografikė nga ēdo fushė e jetės njerėzore, qė nga Pele deri te S. Plath, qė nga Tintoreto deri te Tarantino, qė nga Mendeli deri te Mandela.
 • shtojca pėr referime tė shpejta, duke pėrfshirė fituesit e ēmimeve Nobel e tė ēmimeve Oskar
 • mbi 430 ilustrime

 

 

libri artistik

Drejt Thelbit tė Gruas
Ndryshimi mes poezisė dhe prozės? Poetėt thonė, e po aq prozatorėt, pėr mė tepėr ata qė i shkruajnė tė dyja, prozėn e poezinė… tė gjithė, pra, njerėzit e letrave thonė se, poezia ėshtė thellėsisht autobiografike, kurse proza jo domosdoshmėrisht. Vetė pėrvoja e shkrimit tė poezisė e dėshmon kėtė: poezitė kanė zbuluar nė vargjet e tyre vetė autorin, portretin, dukjen e jashtme dhe tė brendshme, mendimet edhe imtėsitė e jetės sė tyre.
Jeta Pėrtej Letėrsisė ( intervistė me shkrimtarin Fatos Kongoli )
Ka zgjedhur njė kėmishė tė bardhė nė gardėrobėn e tij, pėr ta kombinuar me njė kostum tė prerė thjesht, midis grisė dhe tė errėtės. Ky ėshtė stili me tė cilin atij i pėlqen tė shfaqet para publikut, i ngjashėm me shijet e burrave tė romaneve tė tij. Por kėto ditė tė ftohta nėntori, ai vendos kapele nė kokė, teksa mundohemi tė gjejmė njė vend tė qetė pėr tė biseduar. Nė njė nga sallat e Panairit tė 9-tė tė Librit, ai foli pėr ribotimin e romanit tė tij tė parė, duke u ndeshur pėr gati njė orė mes kujtimeve tė 22 viteve mė parė.
Dashuri nė Kohėn e… Seksit…
Gati sa s’thashė “Dashuri nė kohėrat e kolerės”, titull i romanit tė famshėm tė Gabriel Garcia Markesit. Dy vetė ka edhe nė atė roman dhe njė dashuri e ēuditshme, mbushur me mall e adhurim, qė triumfon nė pleqėri, kur lėngjet e njeriut thuajse janė tharė. Por dashuria mbin edhe nė llom, edhe nė zheg. Se ėshtė dashuri. Edhe romani i fundit i Flutura Aēkės, “Hiri”, dy vetė ka gjithėgjithė dhe pėr dashurinė flitet gjithashtu. Pėr dashurinė nė shekullin e keqkuptimit mė tė madh tė saj, gjithė po aq tė ndotjes mė tė madhe: pornos. Letėrsia krejt dashuri ėshtė, nė fund tė fundit aty lundron. Puna ėshtė sesi lundron? Pikėrisht veliera e Fluturės, shkurt stili i saj ėshtė i lehtė, fluturak, elegant, qė rrėshqet nė fjalė dhe jep shumė ėndje, qė e lexon me njė frymė e nga pas lė veēse kėnaqėsi.
Heronjtė e Pambrojtur te Diana Ēulit
“Engjėjt e armatosur” tė Diana Ēulit nuk janė abstraktė, ata lindėn realisht nga njė histori e vėrtetė e ardhur prej dėshmisė sė vetė personazheve, nga ku tė gjithė duket se kanė njė peshė tė barabartė nė tė gjithė linjėn e romanit.
mė shumė

poezia shqipe

Poezia e njė njeriu tė vetėm
... Poezia e Demir Gjergjit, si e ēdo poeti tjetėr, ka hyrė nė poezinė shqipe nė njė kohė dhe nė njė hapėsirė tė caktuar, si pjesė e dramės njerėzore. Ajo pėrthyhet qė nga fundi i viteve ’70, deri nė ditėt e sotme.
Kitara lirike e jugut
Tė shkruash gjysmė shekulli poezi ėshtė njė gjė e ēuditshme. Tė mos ndiesh gėlltitjen kronos-ikje tė kohės, tė apelosh motive tė brendėsisė shpirtėrore, tė lėvizėsh nė njė kaleidoskop jonik, tė brishtė, kumbues, tė ndritshėm, tė ngarendėsh nėpėr stinėt e arta, tė trishtohesh, tė zbulosh fosile nostalgjish nėpėr mijėvjeēarė, do tė thotė tė pėrjetosh sipas individualitetit poetik, qenien poetike te tė tjerėt, tė emanciposh nė heshtje fjalėn.
Poezia Moikomiane gjithnjė pret lindjen
Moikom Zeqo si personalitet letrar ka njė kostum enciklopedisti tė prerė nga e njėjta cohė e kostumit tė Konicės, ka njė vizion metaforik lorkian dhe njė shtrirje disadimensionale si Borhesi dhe Eko, gjė qė ka krijuar stilin i tij qė, njėkohėsisht, ėshtė dhe krijimi i vetvetes.
Paradoksi i njė poezie
Faslli Haliti ėshtė njė poet qė e ka shfaqur veten me njė individualitet tė spikatur qė nė librin e parė. Detajet befasuese nė poezinė e tij nuk u ngjanin detajeve nė poezinė e krijuesve tė tjerė,kishin njė aromė dhe njė vlagė tė caktuar,figuracioni i tij ishte i freskėt, jo i koduar sipas traditės sė re tė krijuar nė vitet ‘60.Figuracioni i tij ėshtė i freskėt dhe jetėsor, pikon lėng jete.
mė shumė

kritikė letrare

Sfidė harrimit
Sfidė harrimit, me ese, hulumtime dhe pėrsiatje pėr poezinė shqipe, ėshtė njė libėr i rrallė. Ai pėrmban konceptet, pėlqimet, vlerėsimet dhe veēanėrisht mėnyrėn e leximit tė poezisė sė njėrit prej poetėve shqiptarė mė tė rėndėsishėm, tė cilat konkretizojnė njė anė tjetėr tė individualitetit tė tij bashkėkohor - atė tė interpretuesit. Edhe titulli ėshtė njė sintezė mbi interpretimin e poezisė.
Letėrsia qė lindi prej kthetrave politike
Dikur, nėse nuk gaboj, nė vitin ‘96, unė dhe njė miku im pėrgatitėm njė libėr thuajse antologjik. Ishte njė pėrzgjedhje e letrave nga burgu prej rreth 40 tė burgosurve shqiptarė nė burgjet jugosllave. I pamė letrat, dhe kishte gjėra interesante aty, pak letėrsi, pak filozofi, histori, moral, sociologji etj. dhe thamė tė bėnim njė libėr qė njerėzit tė shohin se kush janė ata tė burgosur politikė shqiptarė tė Kosovės sė vitit 1981, qė nė fakt filluan tė ndėrronin historinė e Kosovės.
mė shumė

libri artistik i pėrkthyer

Suksesi letrar i shkrimtarit arbėresh flet nė gjuhėn amtare
Karmine Abate, ky arbėresh nga fshati Karfici i Kalabrisė dhe njė ndėr shkrimtarėt mė tė njohur tė Italisė sė dy dhjetėvjeēarėve tė fundit, vjen pėr herė tė dytė nė takim me lexuesit shqiptarė. Herėn e parė ai u paraqit nė fillim tė viteve ’90 me romanin me titull tingėllues pėr ne “Shtegtimi i unazės”. Ndėrsa tani vepra, me tė cilėn ai na vihet para vėmendjes, titullohet “Mes dy detesh”.
Jehona e filimshekullit tė shkuar
Njė realitet pothuaj i harruar, e megjithatė njė realitet qė shėnjon njė epokė. “Kalifja”, njė nga veprat emblematike tė Alberto Bevilacqua-s, pėrkthyer sė fundmi edhe nė shqip, ėshtė historia e gruas italiane tė pasluftės qė mbijeton sipas mėnyrės sė saj, nė realitetin e ashpėr qė nuk tė jep shumė mundėsi zgjedhjeje.
Eleganca brilante e njė romani
Aty nga mesi i 1990-s, erdhi nė Tiranė njė shkrimtar i ri italian me njė mjekėr tė zezė, nėpėr tė cilėn mund tė dalloje zbehtėsinė intelektuale tė fytyrės, qė tė kujtonte fisnikėrinė e poetėve tė hershėm. Kjo fisnikėri zmadhohej ku me heshtjen e tij, ku me shkėmbimin e rrallė tė fjalėve dhe mbi tė gjitha me atė buzėqeshjen e lehtė, qė shprehte herė drojtje dhe herė keqardhje.
Dy romane nga Norvegjia
Dy romane te shkruajtura ne menyre shume elegante, te thelle dhe me nje analize psikologjike nga shkrimtarja Hanne Orstavik
mė shumė

opinione

Personalitete tė njohur dhe botues kundėrshtojnė ligjet pėr “librin” dhe “tė drejtat e autorit...”
Nga tryeza – debat me temė amendimin e “Ligjit pėr Librin” dhe “Ligjit pėr tė Drejtėn e Autorit...”, organizuar mė 20 korrik nga Shoqata e Botuesve Shqiptarė dhe Grupi Shqiptar i tė Drejtave tė Njeriut me mbėshtetjen e Fondacionit Soros.
Sigurimi (kulturor!) i shtetit
Nga Flutura Aēka Drejtore e Pėrgjithshme e Shtėpisė Botuese SKANDERBEG BOOKS
Zyrė pėr tė drejtat e autorėve apo polici pėr botuesit?!
Nga Petrit Ymeri Sekretar i Pėrgjithshėm i Shoqatės sė Botuesve Shqiptarė Drejtor i Pėrgjithshėm i Shtėpisė Botuese Dituria
Tė mbrosh “tė drejtėn” nuk do tė thotė tė cenosh tė drejtėn e tjetrit
Nga Fatmir Toēi Kryetar i Shoqatės sė Botuesve ShqiptarėDrejtor i Pėrgjithshėm i Shtėpisė Botuese TOENA
mė shumė

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E pėrmuajshme e Institutit tė Librit dhe Promocionit

Informacion, Opinione, Letėrsi, Probleme

 

Drejtor dhe Botues:
Fatmir Toēi

 

Kryeredaktore:
Irena Toēi

 

Drejtor i marrėdhėnieve me jashtė:
Piro Misha

 

Kryetar i Kėshillit Botues:
Prof. Dr. Jorgo Bulo

 

Kėshilli Botues:
Ali Aliu
Diana Ēuli
Fatos Kongoli
Kim Mehmeti
Mehmet Kraja
Shpėtim Ēuēka
Rexhep Qosja

 

Konceptimi grafik:
Toena Studio

 

Nė kompjuter:
Lavdie Cenmurati
Elida Stafa

 

Adresa:
Redaksia e revistės
“Universi i Librit”
Rruga “Muhamet Gjollesha”, Tiranė
Kutia Postare 1420
Tel.: (355) (4) 240116
Tel./Fax : (355) (4) 240117
E-mail: toena@toena.com.al
toena@icc-al.org
redaksia@toena.com.al
www.toena.com.al

Rrugėtimi drejt identitetit

Europa Krijuese 2020

 

 

Botė nė pėrkthim

Europa Krijuese 2014